Svjetlopisom k Riječi

Slika govori tisuću riječi!

Dragi vjeroučitelji,

u nastavi vjeronauka, kao i u župnoj katehezi, preporučuje se u svrhu učenja i poučavanja u vjeri korištenje vizualnim medijima. Jedan je takav medij i umjetnička fotografija. Nju se može koristiti kao samostalan materijal za rad, za meditaciju, motivaciju, aktualizaciju, ali i za izradu PowerPoint prezentacija, kratkih filmova i drugih sredstava za rad.

Papa Franjo u Direktoriju za katehezu apelira da se evangelizacija sve više ispreplete kulturom i umjetnošću. Današnji učenici djeca su vizualizacije, oni razumiju govor slike, ona na njih ima veliki utjecaj, nerijetko veći od pisane riječi.

Kako bismo osnažili vašu medijsku kompetenciju, dragi vjeroučitelji i katehete, stavljamo vam na raspolaganje jedan dio umjetničkih fotografija fra Ante Vučkovića i Karin Grenc. One su dar vama, dragi vjeroučitelji, kako biste svoju nastavu oplemenili fotogovorom i vizualnom umjetnošću, njome potaknuli maštu, pokrenuli nutarnju zornost i pokazali djeci putove preko kojih se u svakodnevici Bog objavljuje.

Metode fotogovora razlikuju se prema vrsti fotografija i ciljanoj grupi, sadržaju koji se obrađuje i sl. Jedan od jednostavnijih modela za strukturirani proces percepcije sastoji se od pet faza rada s fotografijom (Günter Lange, 1998., 155f.):

  1. faza: Što vidim? – spontana razmjena prvih dojmova.
  2. faza: Kako je organiziran prostor slike? – sustavno sagledavanje formata i oblika; proporcije, kontrasti, perspektiva; svjetlo i sjena; smjerovi kretanja i pogleda; prvi plan, sredina, pozadina; govor tijela, geste, izrazi lica, govor odjeće ljudi itd. Ovdje dominira vanjska koncentracija gledatelja.
  3. faza: Što pokreće sliku u meni? – komunikacija osjećaja i asocijacija; unutarnja koncentracija!
  4. faza: Što slika znači? – tema slike; odnos prema tekstovima; razrada verbalno/vizualno tradicionalne, biblijske teme; povijesna epoha na koju slika upućuje; funkcija slike (zamjena za propovijed, liturgijski prikaz, posvetna slika); vanjska koncentracija!
  5. faza: Što mi slika znači? – Vidim li sebe u slici i temi slike? Odazivam li se na njezin apel? Unutarnja koncentracija, mašta i unutarnja komunikacija sa slikom.

Na kraju može uslijediti razmjena doživljaja, povezivanje s temom nastavnog sata ili katehetske jedinice. 

razne slike 1 12 20220929 1073739798

FOTOGRAFIJE
Fra Ante Vučkovića

1664479423751

SLIKORISI
Karin Grenc

1664479423751

FOTOGRAFIJE
Ivane Grabić

1664479423751

FOTOGRAFIJE
Josipa Bosnića

 

 

Zanimljivosti

Najstariji vodič putem sv. Jakova u Španjolskoj datira iz 12. stoljeća.

Humor

Nastavnik je uhvatio učenika dok pokušava prepisivati od prijateljice ispred sebe: Mario, za ovaj pokušaj varanja smanjit ću ti ocjenu. – Nećete mi imati što smanjiti…

Poslovice

S ciljem pred očima i najsporiji napreduju brže nego oni najbrži bez cilja! (Lessing)