Muhe i pčele Novo!

pcela-cvijet-ilustracijaJednom smo upitali starca Pajsija: - Vi nam, oče, neprestano govorite da pozitivno mislimo i dobro govorimo. Posavjetujte nas kako se suočiti s problemima. Starac je počeo pričati: - Iz iskustva znam da su ljudi podijeljeni u dvije kategorije. Prvi podsjećaju na muhu. Njezina glavna osobina je to što je privlači nečistoća. Kada se, na primjer, muha nađe u vrtu punom mirisnog cvijeća, ona ga neće ni primijetiti i zaustavit će se na nekoj nečistoći koju nađe na zemlji. Počet će kružiti unaokolo i osjetit će se sasvim ugodno u smradu. Kad bi muha mogla govoriti, i kad biste od nje zatražili da vam pokaže ružu u vrtu, odgovorila bi vam: - Ja uopće ne znam kako ruža izgleda. Znam samo gdje naći smrad, gnoj i blato. Postoje ljudi koji podsjećaju na muhu. Ljudi koji pripadaju ovoj kategoriji navikli su misliti negativno, u životu uvijek traže loše strane i odbijaju prisutnost dobra. Druga kategorija su oni što podsjećaju na pčelu koja uvijek traga za nečim slatkim i ugodnim. Kada bi se pčela našla u sobi punoj nečistoće, samo s komadićem bombona, ona bi zanemarila svu nečistoću i sletjela bi na bombon. Kada biste od pčele zatražili da vam pokaže gdje se nalazi otpad, odgovorila bi: - Ne znam. Mogu reći samo gdje ćete naći cvijeće, slast, med i šećer. Ona zna samo za dobre stvari u životu, one loše su joj nepoznate. To je druga kategorija ljudi. Oni imaju pozitivne misli i vide samo dobru stranu življenja. Oni se uvijek trude prikriti zlo kako bi zaštitili bližnje, dok se oni iz prve kategorije trude izložiti zlo i iznijeti na vidjelo. Kada netko dođe k meni i počne optuživati druge, dovede me u tešku situaciju i ja mu navedem ovaj primjer. Kažem mu: odluči kojoj kategoriji želiš pripadati.

Ažurirano: 09. 12. 2019.

Savršeni župnik

Savršeni župnik propovijeda točno deset minuta. Pritom oštro osuđuje sve grijehe, ali tako da se nitko ne osjeća povrijeđenim. Radi od ranoga jutra do ponoći, ali uvijek je svjež i odmoren.

Bolja metoda

Proslavljeni komedijaš Grock dobije pismo puno uvreda.

Prijatelji mu preporuče tužiti autora pisma. Ipak, postoje granice, rekoše mu.

Najveća crkva na svijetu je Notre-Dame de la Paix. Nalazi se u Yamoussoukrou na Obali Bjelokosti. Dovršena je godine 1989.

Došao mladić na ispovijed: Oženio sam se. Svećenik u čudu reče: Pa to nije grijeh. Znam, ali ja se svejedno kajem. – reče mladić.

Tko pobijedi strah taj je i tigru opasan protivnik. (Indijska)