Tko smo?

Faks: 021/407-524

Radno vrijeme: ponedjeljak – petak od 8.30 do 14.30

ŠTO JE KATEHETSKI URED?

Biskupijski katehetski ured je “tijelo s kojim biskup, glava zajednice i učitelj nauka, upravlja i predsjeda svim katehetskim djelatnostima biskupije” (OKD 126)

Kateheza je temeljna djelatnost u životu mjesne Crkve te stoga nijedna biskupija ne može biti bez vlastitog katehetskog ureda (usp. ODK 267).

Prema Općem direktoriju za katehezu (usp. ODK 266), glavne zadaće biskupijskog katehetskog ureda su slijedeće:

• analiziranje biskupijskih prilika u odnosu na vjerski odgoj i stvarnih potreba biskupije s obzirom na katehetsku praksu
  • izrađivanje plana i programa djelovanja
  • formacija i trajno usavršavanje kateheta
  • izrađivanje i prikupljanje sredstava potrebnih za katehetski rad
  • pokretanje i promicanje stvarnih katehetskih institucija (župna kateheza, školski vjeronauk, vjerski odgoj u predškolskim ustanovama, vjerski odgoj u centrima za osobe s posebnim potrebama, krsni katekumenat, itd.)
  • suradnja s biskupijskim liturgijskim uredom

ZADACI KATEHETSKOG UREDA SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije, u skladu s glavnim potrebama naše mjesne Crkve, vodi posebnu brigu o školskom vjeronauku u našoj nadbiskupiji. Na području nadbiskupije djeluju 84 osnovne i 44 srednje škole. U tom smislu, glavne zadaće Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije su sljedeće:

• raspored vjeroučitelja po školama
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz organiziranje stručnih skupova na nadbiskupijskoj razini
  • trajno usavršavanje vjeroučitelja kroz stručna vijeća na dekanatskoj ili regionalnoj razini
  • redoviti stručno-pedagoški nadzor nastave vjeronauka
  • sustavno i stručno praćenje vjeroučitelja pripravnika do polaganja stručnog ispita;
  • organiziranje vjeronaučne olimpijade u osnovnoj školi
  • organiziranje natjecanja iz vjeronauka u srednjoj školi
  • organiziranje susreta maturanata na nadbiskupijskoj razini
  • godišnja duhovna obnova za vjeroučitelje laike
  • izdavanje godišnjeg glasila “Svjedok”

Katehetskim uredom upravlja Predstojnik Katehetskog ureda. U radu mu pomažu: tajnica, savjetnici, mentori i voditelji stručnih vijeća za osnovnu i srednju školu.

Predstojnik:
DON JOSIP PERIŠ
Telefon: 021/407-516
Osobne stranice: https://jperis.kbf.unist.hr/

Tajnica:
IVANA PERČIĆ
Telefon: 021/407-514
Faks: 021/407-524

Viša savjetnica za vjeronauk u
Agenciji za odgoj i obrazovanje
u Podružnici Split:
SABINA MARUNČIĆ
Telefon: 021/340-997

Vjeroučiteljica savjetnica:
MIRJANA VUČICA

Vjeroučitelj savjetnik:

DUŠAN VULETIĆ

Švicarsku gardu utemeljio je prije točno 500 godina papa Julije II (1506. g.). Nikada nije brojila više od 250 gardista, a danas je čine četvorica časnika, 16 dočasnika i 90 kopljanika.

Hodao čovjek plažom i odjednom ugleda lampu. Protrlja je da je očisti od pijeska, kad se pojavi duh i reče: - Oslobodio si me iz lampe i znaš kako već ide dalje. Ali ovo je već treći put ovaj mjesec i već ste mi dosadili pa možeš tražiti samo jednu želju. *Čovjek se duboko zamisli i reče: – Evo već dvadeset godina živim u Americi i volio bih posjetiti svoj zavičaj. Ali aviona se užasno bojim, a na brodu imam morsku bolest. Možeš li mi izgraditi most preko oceana. *Duh se nasmija: – To je nemoguće. Zamisli samo koliko ljudi treba da se most izgradi. I kako uopće da stupovi dosegnu dno Atlantika! Reci neku drugu želju. *Čovjek se opet duboko zamisli i reče: – Četiri puta sam se ženio i razvodio. Žene su mi uvijek govorile da ne marim za njih i da sam bezosjećajan. Volio bih da mogu razumjeti žene… da znam što one osjećaju, što misle kad iznenada zašute… da znam zašto plaču… da znam što one zbilja žele kad kažu “ma ništa”… da znam kako ih usrećiti. *Duh će na to: – Hoćeš li most sa dvije ili četiri trake?

Kad bogataš postane siromah, postane i učitelj. (Kineska)