Kreativno do Riječi

Prema kurikulumu Katoličkog vjeronauka za osnovnu i srednju školu katolički vjeronauk u školi „nudi suvremeno komunikološko i didaktičko-metodičko djelovanje, strategije, pristupe i metodički instrumentarij u procesima stvaralačkoga i suradničkoga učenja i poučavanja. Pored toga, on ima i svoju odgojno-obrazovnu i metodičku posebnost jer vjeronaučnu nastavu i školski sat promatra kao dinamičan suradnički susret osoba, susret učenika i vjeroučitelja s otajstvom Božje riječi i Božje milosti.“ Kako bi istinski susreti s Riječju u školskom vjeronauku, ali i u župnoj katehezi, sve više postajali stvarnost koja pokreće i potiče na promjenu, neophodno je prepustiti se maštovitosti i inovativnosti. Ovu smo rubriku stoga i nazvali Kreativno do Riječi, s nadom da ćemo doprinijeti otvaranju, kako vjeroučenika tako i vjeroučitelja, za učenje i poučavanje na drukčiji način. Time se zapravo ne želimo odreći dosadašnjih metoda, već ih naprotiv cjelovitim i interaktivnim pristupom obogatiti i oplemeniti. Jer, ovdje je riječ o Riječi koja u vjeronauku i katehezi ide ususret učeniku i učitelju. I više od toga: Riječ dopušta da je uvijek iznova pišemo na nov i potpuno svoj način.

Rubrika Kreativno do Riječi donosi različite kreativne metode rada koje se mogu koristiti u župnoj katehezi, ali i u školskom vjeronauku. One omogućuju razvoj mašte, potiču kreativnost, omogućuju dijaloški pristup vjerskim sadržajima. Rubriku uređuje dr. sc. Magdalena Višić s timom suradnika.

Metode
Bibliolog
Inovativni pristup vizualizacije
Vjeronauk u životnoj priči
Bibliolog u hodu - Susret Isusa i Zakeja

Metoda Storybag

Svakog dana rodi se 364 321 beba a umre 147 137. Dakle planeta je svakoga dana bogatija za 217 184 čovjeka.

Što Perica radi na satu matematike? – Gleda i ne vjeruje.

Tko laže vas, lagat će i protiv vas. (Hrvatska poslovica)