Državna vjeronaučna natjecanja u Opatiji

Opatija, 6. - 8. travnja 2016.

U organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH, Agencije za odgoj i obrazovanje, Nacionalnog katehetskog ureda HBK i domaćinske Riječke nadbiskupije 8. travnja 2016. u Opatiji završilo je trodnevno državno natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola iz vjeronauka - Vjeronaučna olimpijada.

Od 6. do 8. travnja 124 učenika raspoređenih u 17 osnovnoškolskih i 14 srednjoškolskih ekipa iz svih hrvatskih nad/biskupija natjecalo se na temu: Brak i obitelj u Božjem naumu. Titulu najboljih osvojila je ekipa iz OŠ Sućidar iz Splita u sastavu: Mira Galić, Ana Galić, Vlatka Matić i Jelena Babaja sa svojim mentorom don Ivanom Čotićem, te ekipa iz SŠ Lovre Montija iz Knina u sastavu: Barbara Babić, Stipe Maloča, Antonio Hromić i Mata Babić sa svojim mentorom Marijom Predenom.

Drzavno-natjecanje2016

Svečano otvaranje

Svečano otvaranje Vjeronaučne olimpijade započelo je 6. travnja u Kongresnoj dvorani Grand Hotela Adriatic u Opatiji bogatim kulturno-umjetničkim programom. Na početku programa pozdravnu riječ uputili su: zamjenik ministra znanosti, obrazovanja i sporta RH mr. sc. Hrvoje Šlezak, dožupan Primorsko-goranske županije Marko Boras Mandić, dogradonačelnica Grada Opatije Marina Gašparić, ravnatelj osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov u Opatiji Fredi Glavan i nadbiskup domaćinske nadbiskupije mons. dr. Ivan Devčić.

Svojom su nazočnošću svečanost otvaranja posebno uveličali i: generalni konzul Republike Italije u Republici Hrvatskoj dr. sc. Paolo Palminteri, predstojnik Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnica Rijeka dr. sc. Oleg Đaković, usustavitelj projekta Vjeronaučne olimpijade i prvi predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda HBK mons. dr. Milan Šimunović, predstojnik Teologije u Rijeci prof. dr. sc. Milan Špehar, rektor i vicerektor Bogoslovnog sjemeništa u Rijeci mons. Sanjin Francetić i o. Marko Stipetić, rektor riječke katedrale sv. Vida, biskupski vikar za pastoral preč. Matija Matičić, generalni vikar Riječke nadbiskupije mons. Emil Svažić, mnogobrojni ravnatelji osnovnih i srednjih škola Riječke nadbiskupije, kao i predstojnici nad/biskupijskih katehetskih ureda.

Programom su moderirale vjeroučiteljice Ines Turković i Maja Barbarić. Svi su govornici istaknuli važnost bračnih i obiteljskih vrijednosti kao društveni i životni prioritet te su potaknuli natjecatelje da se ne boje živjeti i svjedočiti svoj vjerski identitet, a Vjeronaučna olimpijada je izvrstan primjer u tome jer se kroz natjecanje u znanju i međusobno druženje najbolje pokazuje snaga i ljepota zajedništva u vjeri.

Drzavno-natjecanje2016b

U tom smislu riječki nadbiskup je naglasio da Vjeronaučna olimpijada slijedi logiku Božje pedagogije ljubavi prema kojoj nema gubitnika jer su svi u Božjim očima jednako vrijedni i ljubljeni. Stoga, tko je s Bogom, uvijek pobjeđuje ma kakav uspjeh postigao, poručio je riječki nadbiskup natjecateljima.

Riječi poticaja i čestitki uputio je i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Tihomir Orešković. Premijer je pohvalio projekt Vjeronaučne olimpijade ističući da se ovdje ne radi samo o projektu promocije vjeronaučnog znanja, nego prije svega o svjedočenju najvažnijih odgojno-obrazovnih i društveno-kulturnih vrijednosti koje ovi mladi svojim primjerom prenose i žive u hrvatskomu društvu.

Svečani program otvaranja Vjeronaučne olimpijade obuhvaćao je četiri prezentacijska bloka predstavljanja primorsko-čakavskoga, goransko-zelenoga, duhovnoga i multikulturalnoga blaga Riječke nadbiskupije i Primorsko-goranske županije. U programu je sudjelovalo ukupno 96 izvođača, od odraslih članova najstarijeg folklornog ansambla u Hrvatskoj „Zora“ iz Opatije do mnogobrojnih dječjih pjevačkih, recitatorskih i plesačkih skupina te samostalnih izvođača koji su ostvarili zapažene rezultate na različitim državnim natjecanjima i smotrama te dječjim festivalima.

Posebnu atmosferu u Kongresnoj dvorani podigao je Bend riječkih vjeroučitelja sa svojim autorskim glazbenim djelom „Pjesma Vjeronaučne olimpijade“ koje je postalo pravi hit među natjecateljima.

Drzavno-natjecanje2016e

Između pojedinih izvođačkih blokova prezentirale su se natjecateljske ekipe i njihove nad/biskupije. Ekipe domaćinske nadbiskupije predstavile su se prigodnim video uratkom i duhovno-scenskim nastupom u znaku Godine milosrđa i evanđeoske prispodobe o Milosrdnom Ocu.

Natjecanje

Natjecanje je započelo 7. travnja u jutarnjim satima u OŠ Rikard Katalinić Jeretov u Opatiji nakon prigodnog glazbeno-scenskog programa kojeg su pripremili učitelji i učenici škole.

U vremenu između prvog i drugog dijela natjecanja sudionici Olimpijade imali su prilike prijepodne upoznati kulturno-povijesne znamenitosti i ljepote grada Opatije, a poslijepodne bogatu duhovnu franjevačku baštinu u marijanskom svetištu Gospe Trsatske u Rijeci te povijesno-kulturne znamenitosti grada Rijeke.

Posjetili su Aulu Ivana Pavla II. na Trsatu i čuvenu povijesnu Trsatsku Gradinu, a navečer su sudjelovali u euharistijskom slavlju koje je predvodio riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić.

Neposredno prije početka euharistijskog slavlja vjeroučitelj i utemeljitelj katoličkog skautizma u Hrvatskoj Marin Miletić govorio je o počecima skautizma u Riječkoj nadbiskupiji i o skautskim vrijednostima kod mladih.

Nadbiskup Devčić je u homiliji upoznao sudionike Olimpijade sa životom dječaka sv. Vida, zaštitnika Riječke nadbiskupije i grada Rijeke, i s njegovim odgojiteljima sv. Modestom i sv. Krescencijom, te ukazao na važnost kršćanskog odgoja u obitelji, školi i društvu. Tom je prilikom zahvalio organizatorima što se ovogodišnja Vjeronaučna olimpijada s temom braka i obitelji održava upravo u Riječkoj nadbiskupiji koja ove godine na pastoralnom planu obilježava Godinu obitelji. Posebno se zahvalio predstojnici Katehetskog ureda Kseniji Rukavina Kovačević i njezinom Organizacijskom odboru na uloženom velikom trudu u realizaciji čitavog projekta.

Drzavno-natjecanje2016i

Finalni dio natjecanja – Milijunak – održao se u Hotelu Opatija. U njemu je sudjelovalo samo prvih pet najbolje plasiranih osnovnoškolskih i srednjoškolskih ekipa. Prvo mjesto osvojila je OŠ Sućidar iz Splita sa 99,75 bodova od 100. Na drugom mjestu su učenici iz Nove Gradiške, a treće dijele osnovci s Trnoveca i Zaprešića. Među srednjoškolcima na državnom natjecanju su najuspješniji bili učenici iz Knina sa osvojenih 94,25 bodova. Na drugom mjestu su učenici III. gimnazije iz Splita, a na trećem ekipa V. gimnazije iz Zagreba.

Nakon objave privremene liste uslijedio je kulturno-glazbeni program u kojem su nastupili učenici različitih riječkih osnovnih i srednjih škola. U samoj završnici programa predstojnica Ksenija Rukavina Kovačević zahvalila se svim organizatorima i pokroviteljima projekta Olimpijade te u ime Riječke nadbiskupije, uručila svim natjecateljima i mentorima, neovisno o postignutim rezultatima, zlatne medalje s logom Riječke nadbiskupije i likom Milosrdnog Isusa kao znak i simbol njihova vjeronaučnog zajedništva, ali i kao poticaj da nikada ne zaborave da s Isusom uvijek pobjeđuju bez obzira na životne uspone i padove jer su u Božjim očima uvijek njegovi zlatni olimpijci. Svi su natjecatelji dobili priznanja od organizatora, a prve tri ekipe prigodne poklone i medalje od strane Maloga Koncila.

tekst i fotografije preuzeti sa: katehetski.ri-nadbiskupija.hr

tekst minimalno izmijenjen za potrebe ovih stranica

Zanimljivosti

Sedam stotina branitelja, uz pomoć nebeske Majke, obranilo je grad Sinj od 60 000 turskih vojnika 1715. godine. Osmanlije su pripovijedali kako su za vrijeme bitke na zidinama tvrđave u kojoj su bili branitelji vidjeli gospođu koja hoda u velikoj svjetlosti i silno su je se bojali.

Humor

Umre muž. Nakon nekoliko mjeseci umre i žena i dolazi u raj. Čim je ugledala muža potrči k njemu: – Ljubavi, opet smo zajedno! – NE! Jasno je bilo rečeno: “Dok vas smrt ne rastavi”! na to će muž

Poslovice

Ime nije ništa! Što nazivamo ružom to bi slatko mirisalo i s drugim imenom. (Shakespear)