Duhovna obnova za vjeroučitelje laike

Vepric, 16. travnja 2011.

Na duhovnu obnovu za vjeroučitelje laike, koju svake godine u subotu uoči Cvjetnice organizira Katehetski ured Splitsko-makarske nadbiskupije u nadbiskupijskom marijanskom svetištu u Vepricu, odazvalo se stotinjak vjeroučitelja kojima su se pridružili i članovi splitskog ogranka Hrvatskog katoličkog društva prosvjetnih djelatnika.

Animator duhovne obnove bio je don Tomislav Ćubelić, katedralni župnik sv. Dujma u Splitu.

Duhovna obnova vjeroucitelja Vepric 2011

Nakon pozdravne riječi don Josipa Periša, predstojnika Katehetskog ureda, don Tomislav je okupljenim vjeroučiteljima najprije održao duhovni nagovor stavivši osobiti naglasak na Crkvu i eklezijalnost kateheta i katehistica. Potaknuo je vjeroučitelje na prenošenje iskustva vjere, društvenu i eklezijalnu prepoznatljivost te osoban vjernički stav. „Krist nas treba ovakve kakvi jesmo! Ne bojte se biti malo drugačiji, biti ljudi vjere! Ne bojte se krhkosti i grešnosti, ta Crkva je sagrađena na temelju dvanaest neukih apostola!“, hrabrio je i pozivao nazočne vjeroučitelje don Tomislav.

Nakon kraće stanke uslijedilo je pokorničko bogoslužje i ispit savjesti, te prigoda za sakrament pomirenja kojemu je pristupila većina vjeroučitelja.

Potom je don Tomislav predvodio sv. Misu te u prigodnoj homiliji, oslonivši se na evanđeoski odlomak, evocirajući i živopisno opisujući Isusove posljednje dane zemaljskog života i njegov odnos prema patnji, boli i smrti, sučelio s odnosom današnjeg čovjeka prema tim najtežim i posljednjim trenutcima svog života. Razlika između Njega i nas je što se On ne opire i ne uzmiče patnji, nego joj ide ususret, iako zna da je samo korak do smrti na križu. „S kojim uvjerenjem mi ulazimo u Veliki tjedan?“, upitao je don Tomislav na završetku homilije, pozivajući sve prisutne na promišljanje i osoban odgovor u ovom bremenitom času za svakog od nas pojedinačno i za cijeli narod.

Duhovna obnova vjeroucitelja Vepric 2011a

U poslijepodnevnom dijelu programa, u ugodnom i opuštenom ozračju, vjeroučitelji su zajedno blagovali, a potom su, nakon kraće pauze, obavili pobožnost križnog puta, koji je predvodio don Josip Periš. Tekst križnog puta vjeroučiteljice Marine Šimić pozvao je sve prisutne da se okrijepljeni Kristovom mukom usavršavaju u ljubavi i darivanju u svakodnevnom životu i odgojno-obrazovnom radu.

Sabina Marunčić

Biblija je do sada prevedena na oko 2 350 svjetskih jezika, a na svijetu postoji oko 6500 jezika. Sa godišnjom prodajom od gotovo 20 milijuna primjeraka knjiga je koja je doživjela najviše izdanja.

Pilot je upravljao malim avionom u kojem su se nalazile veoma važne osobe. Trebao je sletjeti na aerodrom u Seatlu (tamo je sjedište “Microsofta”), ali zbog magle nije vidio ni prst pred nosom a instrumenti su otkazali. Nakon što je bezuspješno kružio sat vremena vidio je zgradu i službenika kako radi na petom katu. Pilot otvori prozor i vikne: – Hej, gdje se nalazim? – Vi ste u avionu! – odgovorio mu je čovjek. Pilot je zatvorio prozor, okrenuo se za 275 stupnjeva, bez problema stigao do aerodroma udaljenog sedam kilometara i prizemljio se. Zbunjeni i zadivljeni putnici pitali su ga kako je uspio. – Jednostavno – reče pilot – pitanje koje sam postavio onom čovjeku bilo je jednostavno. Dao mi je točan, ali potpuno beskoristan odgovor, što znači da je službenik “Microsoftove” Službe za podršku korisnicima, a od te zgrade se brzo i lako dolazi do aerodroma.

Mnogima bi se dopao da se nisi trudio dopasti se svima. (Latinska poslovica)