Nadbiskup Barišić podijelio sakramente euharistije i potvrde mladima s posebnim potrebama iz splitskog Centra „Juraj Bonači“

Split, 12. lipnja 2021.

Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić predvodio je euharistijsko slavlje na blagdan Bezgrješnog Srca Marijina, 12. lipnja u crkvi sv. Andrije na Sućidru u Splitu, za vrijeme kojeg je podijelio sakramente euharistije i potvrde šesnaestero mladića i djevojaka s posebnim potrebama.

U koncelebraciji su bili župnik don Ivan Čotić i don Nikola Šakić. Pjevao je župni zbor „Andrijane“. Uz njih misi su nazočili roditelji i kumovi slavljenika te ravnateljica splitskog Centra za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“ Snježana Čotić. Krizmanike i prvopričesnike je za ovaj važan događaj tijekom cijele godine pripremao župnik sa Sućidra u suradnji s vjeroučiteljicom Centra Melitom Luetić.

Na početku slavlja uvodnu recitaciju „Dobro jutro, Bože“ izrekao je krizmanik Željko Zlatar.

„I Gospodin, poput nas, danas radosno klikće i drago Mu je što je ovdje s nama. On želi upoznati sve današnje slavljenike te nam svima podijeliti svoju ljubav“, kazao je mons. Barišić u uvodnom dijelu homilije.

Nadbiskup je istaknuo da Gospodin nikad ne zaboravlja grešnog čovjeka, dodavši: „Bog nas uvijek prati svojom ljubavlju, a vrhunac te ljubavi je utjelovljenje Sina Božjega. On je prihvatio ovaj naš život urezavši sve ljudske nevolje i poteškoće u svoj križ. On je Onaj koji najbolje poznaje ljudske patnje. Sam je rekao da je prisutan u najpotrebnijima preko kojih nam želi poručiti da je život veliko bogatstvo i da ništa ne može umanjiti ljudsko dostojanstvo“.

Fotogalerija: Andrija Jurčević i Slavko Blažić

Kazavši kako danas slavimo Bezgrješno Srce Marijino, Nadbiskup je poručio da je Kristova majka potpuno otvorila svoje srce božanskoj ljubavi postavši tako hram Duha Svetoga. „I mi smo stvoreni na sliku Božju i pozvani smo, poput Marije, postati Njegovim hramom. Gospodin želi ući u naša srca kako bi sve naše hendikepe preobrazio u puninu ostvarenja. On je jedini original prema kojem trebamo usmjeriti svoj život. Sjedinjeni s Njim, možemo radosno uskliknuti: 'Hvala Ti, Gospodine, na ovom danu i na svim darovima Tvoje ljubavi'“, zaključio je.

Nakon podijele sakramenata zahvalnu meditaciju pročitala je krizmanica Marija Dragičević.

Na kraju mise župnik don Ivan Čotić zahvalio je mons. Barišiću na dolasku i vjeroučiteljici Meliti na požrtvovnom radu s djecom naglasivši kako je radostan jer se sakramenti za djecu s posebnim potrebama dijele u Župi sv. Andrije na Sućidru.

Nakon što su slavljenici uručili Nadbiskupu i ostalim svećenicima prigodne poklone, koje su sami izradili, uslijedila je zajednička fotografija. Zatim je Nadbiskup darovao djeci krunice, a slavlje se nastavilo prigodnim domjenkom u prostorijama Župe.

Slavko Blažić

Saladinov brat Malek al-Adel Seifed-Din koji je izgubio osjetilo mirisa doživio je čudesno ozdravljenje za vrijeme hodočašća Gospi od Saidnaya (marijansko svetište 20 km od Damaska). U znak zahvalnosti poklonio je svetištu zlatnu ružu ukrašenu draguljima od koje je kako tradicija pripovijeda zamirisala cijela Sirijska pustinja. Ova se tradicija povezuje sa zazivom “Ružo otajstvena”.

Mali Ivica moli prije jela: “Blagoslovi, Bože, nas i jelo koje si nam udijelio u svojoj darežljivosti…”, pa promrmlja: “I previše si darežljiv s tom blitvom!”

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja: onaj koji žuri govori prije nego što sazna, odgovara prije negoli nešto shvati, odluči prije negoli provjeri, kudi prije nego što se u nešto uvjeri. (Arapska poslovica)