Drugi ciklus duhovnih vježbi za vjeroučitelje Splitsko-makarske nadbiskupije održan je od 7. do 9. veljače u Duhovnom centru Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru.
Tema susreta, "Duhovnost u suvremenom svijetu", odabrana je pod vodstvom fra Ante Vučkovića, koji je kroz tri dana promišljanja, molitve i zajedništva sudionicima pružio dublji uvid u izazove i ljepotu duhovnog rasta.
Susret je započeo zajedničkom večerom, nakon koje je fra Ante u uvodnom nagovoru pozvao sudionike na osobno promišljanje: Što nas je dovelo na ove duhovne vježbe? Što od njih očekujemo? Uslijedila je sveta misa, na kojoj je naglašeno kako je vrijeme najdragocjeniji dar koji imamo, a upravo zbog toga suvremeni svijet nastoji njime ovladati. No, samo duhovan čovjek može mu se oduprijeti i sačuvati prostor za susret s Bogom.
Drugi dan započeo je zajedničkom jutarnjom molitvom i doručkom, nakon čega je fra Ante održao izlaganje o duhovnosti u suvremenom svijetu i odgovorima kršćanstva odnosno evanđelja na nove duhovne traženja.
Duhovnost je temeljna čovjekova potreba, no suvremeni svijet često je ne vezuje isključivo uz vjeru u Boga. Danas postoji i duhovnost bez Boga, pa čak i bez religije, što potvrđuje njezinu univerzalnu važnost – traže je i oni koji se izjašnjavaju kao ateisti. Kršćanska duhovnost, međutim, uvijek proizlazi iz odnosa s Bogom. To je način života, neprestani rad na sebi i ustrajan hod prema svetosti, a njezina ishodišna točka jest Božji poziv.
U drugom dijelu dana sudionici su kroz rad u grupama raspravljali o duhovnosti današnjice, suvremenim ropstvima te ulozi vjeroučitelja i teologa u svijetu koji se mijenja. Večernji program uključivao je svetu misu i klanjanje pred Presvetim, u kojem je snažno odjeknula misao da bez povremenog odlaska u osamu ne možemo crpiti snagu za služenje drugima.
fotografije: fra Ante Vučković
Nedjelja, posljednji dan duhovnih vježbi, obilježena je sudjelovanjem na župnoj misi koju je predslavio fra Ante. Evanđeoski odlomak o ribarima pozvanima da budu "lovci ljudi" bio je prilika za razmišljanje o našem pozivu: bacati mreže i izbavljati bližnje iz različitih oblika suvremenih ovisnosti. Riječ i snagu za taj zadatak crpimo iz osobnog susreta s Učiteljem.
U završnom nagovoru, fra Ante je istaknuo ključne kompetencije koje su danas potrebne teolozima i vjeroučiteljima: ne reagirati impulzivno, već promišljeno, slušati i ono što nije izrečeno, obuzdati jezik dok se ne pronađe prava riječ, „prevesti" duhovno iskustvo na jezik sugovornika te razvijati sposobnost kontemplacije.
Duhovne vježbe zaključene su zajedničkim ručkom i završnim razgovorom, u kojem su sudionici podijelili svoja iskustva i dojmove. Susret je bio vrijeme rasta, osnaženja i produbljivanja poziva, a nova promišljanja i spoznaje vjeroučitelji su ponijeli sa sobom u svakodnevni život i služenje.
Zrinka Plenković