Zaboravljeni križ - Prosenjak Novo!

kriz-mozaikU posljednje vrijeme ocu su poslovi išli loše. Kod kuće se stalno svađao s mamom. Zato se njihov dječak najradije skitao. I djed je bio zle volje. Stalno je pio i ubrzo umro kao da je slutio sramotu koja se nadvila nad cijelu obitelj. Na kraju su zbog dugova morali prodati i kuću. Majka je trpala posljednje stvari u veliku kutiju, a baka ju je gledala šutke, oslonjena o dovratak. Izvana se čuo zvuk automobilske sirene, znak da je tata postao nervozan. - Idem, no, idem! - mama je promrmljala sebi u bradu. Zatim je podigla glavu i odlučno rekla: - Neću se osvrnuti! - i odmah se potom osvrnula. Bio je to posljednji pogled na izgubljeni dom. Dvije su žene imale oči pune suza. Baka je još jednom duboko uzdahnula. Teška se koraka odvojila od kuhinje u kojoj je provela gotovo cijeli svoj život. Mališan odjednom spazi križ koji je nezapažen ostao visjeti na zidu pa poviče: - Bako, zaboravili smo na Bogeka! - Jesmo, dijete - odgovori tužno starica. - Da nismo zaboravili na Bogeka, sad se ne bismo morali seliti!

Božidar Prosenjak

Ažurirano: 04. 12. 2019.

Providnost - u tvom životu

miran-san-clipartAko si jutros ustao više zdrav nego bolestan …… sretniji si od milijun ljudi, koji nisu doživjeli ovaj tjedan. Ako nisi iskusio strahotu rata ili izgubio slobodu, agoniju mučenja ili bol gladi … živiš ljepše nego 500 milijuna stanovnika našega planeta.

Ako možeš slobodno posjetiti Božji hram i pomoliti se, bez bojazni od prijetnje, zatvora, mučenja ili smrti ... živiš bolje nego 3 milijarde stanovnika našega planeta.

Ako imaš redoviti obrok, odjeću, krov nad glavom, krevet u kojem spavaš... bogatiji si od 75% stanovnika našega svijeta.

Ako imaš nešto novca na računu ili u novčaniku, te nešto kovanica u kasici ...spadaš u 8% najbogatijih ljudi na svijetu.

Ako su tvoji roditelji još živi, vjenčani i žive zajedno …onda spadaš u veoma rijetke osobe.

Ako imaš razloga za osmjeh, i ako si zahvalan zbog toga, onda si zaista blagoslovljen.

Ako nekome možeš pružiti ruku, zagrliti ga i pomaziti po glavi…blagoslovljen si jer kroz tebe se pokazuje Božja ljubav.

Ako čitaš ovu poruku, primio si dvostruki blagoslov.

Netko je mislio na Te i ne spadaš u dvije milijarde ljudi koji ne znaju čitati.

autor nepoznat

Pljesak zahvalnosti

Nakon što je glazbena umjetnica, po završetku svoga uspješnog nastupa, ispraćena burnim pljeskom, napustila pozornicu, na pozornicu su hitrim korakom izašla tri muškarca.

Crkvu Uskrsnuća na mjestu Isusova groba u stijeni podigli su vjernici u 4. st. Današnju Crkvu Svetoga groba podigli su križari 1149. godine.

Susreo isusovac kapucina, i ubrzo se među njima razvio duhovni razgovor. Isusovac ciljajući na kapucinovu bradu reče: “Kažu da je i Juda nosio bradu?” Na to će njemu kapucin: “Nije sigurno da je Juda nosio bradu, ali je sigurno da je bio iz družbe Isusove.”

Tko ni za što na svijetu nije sposoban, taj uvijek ismijava druge. (Madagaskarska poslovica)