Ispit savjesti prema molitvi Oče naš Novo!

0 preuzimanja

Ispit savjesti prema molitvi Oče naš pomirenje_ilustracijaOče naš, koji jesi na nebesima Vjerujem li da je Bog moj Otac i da sam ja Njegovo dijete? Imam li puno pouzdanje u Njega, ili se držim pred Njim kao rob, pun straha i trepeta? Dolazi li mi pomisao da posumnjam u Njegovu ljubav prema meni? Sumnjam li u Njegovu Providnost? Oslanjam li se zaista na Njega, da me neće nikad napustiti, ni u sadašnjosti ni u budućnosti? Nastojim li naći vremena, da se divim Božjim djelima, da Boga hvalim i slavim i da mu se klanjam? Tko je nebeski Otac za me? Imam li o Njemu krive ideje, iskrivljeno mišljenje? Stvaram li od Boga idola, zamišljam li ga na svoju sliku? Jesam li svjestan da sam dragocjen u Božjim očima? Dolazi li mi napast da pomišljam kako me Bog prezire? Sveti se ime Tvoje Ako je Bog Otac, On je i sveti Bog. Poštujem li Božju svetost, osobe, mjesta ili stvari, koje su Njemu posvećene? Brinem li se da Boga bolje upoznam studijem, proučavanjem, slušanjem Riječi Božje, molitvom, itd.? Kako razvijam svoju vjeru? Kako govorim o Bogu? Govorim li s poštovanjem i ljubavlju? Šalim li se, izrugujem, ismijavam sa svetim stvarima, s religijom, s Bogom? Brinem li se da upoznam Oca nebeskoga? Dođi Kraljevstvo Tvoje Na kojem području moga bića Bog ne vlada kao apsolutni Gospodar? Koji grijeh je zapreka dolasku Kraljevstva Božjeg u mene? Sprječavam li svojevoljno dolazak Kraljevstva Božjega: grješna šutnja, strah, ljudski obzir, nemarnost, nepokretnost? Brinem li se za spasenje i duhovnu sreću grješnika? Jesam li u tome nemaran? Molim li za obraćenje grješnika? Dolazi li mi napast da svedem Kraljevstvo Božje na jedino političko oslobođenje ili socijalni napredak? Rastavljam li širenje Evanđelja od ljudskog oslobođenja? Kojim sredstvima tražim da dođe Kraljevstvo Božje? Evanđeoskim ili nasiljem, oružjem? Jesam li nesnošljiv u svojoj vjeri? Budi volja Tvoja Želim li i tražim li zaista da se u mom životu ostvari volja Božja? Ljubim li tu volju i želim li je više od svoje volje? Prihvaćam li je s vjerom? Jesam li uvjeren da me nebeski Otac ljubi kad mi je Njegova volja teška i mučna? Jesam li ustrajan biti vjeran volji Božjoj u neuspjehu, u patnji, u grijehu, u bolesti ili u smrti? Molim li da upoznam volju Božju, da ostvarim tu volju? Nastojim li raspoznati volju Božju? Kako uvažavam Božje zapovijedi? Kao dužnosti ili sredstva da upoznam i ispunim volju Božju? Pokoravam li se Bogu iz ljubavi, ili zbog straha od pakla, od Božje kazne? Bojim li se Bogu reći DA za svoje zvanje i za svoj život? Kruh naš svagdanji daj nam danas Usudim li se od Boga i od drugih zamoliti ono što mi je potrebno za život? Što je bitno u mojim molitvama: materijalni kruh ili duhovna hrana? Je li moja molitva općenita ili se ograničuje na moje osobne potrebe? Molim li samo za druge, ili nastojim pružiti im kruh, koji njima manjka, dijeleći s njima od svoga suviška, od sposobnosti i svog vremena, itd.? Dopuštam li biti drugima na raspolaganju, ili se bojim da će mi oduzeti vrijeme? Dijelim li svoj kruh s onima koje mi Bog šalje? Kako? Nastojim li slaviti Boga i zahvaljivati mu za kruh, koji mi On daje svaki dan? Rasipam li dobra, koja su mi dana na raspolaganje? Hranim li svoj život kruhom života? Jesam li vjeran sakramentu Euharistije? Oprosti nama duge naše, kako i mi opraštamo dužnicima našim Jesam li sumnjao u Božje milosrđe, u Božje oproštenje s obzirom na sebe? Opraštam li onome koji me je uvrijedio ili mučio? Kako? Samo ustima ili od srca? Opraštam li lako? Uvijek? Jesam li spreman oprostiti svom bratu, mužu, ženi, susjedu, svojoj djeci onako kako meni oprašta Otac nebeski’? Znam li učiniti prvi korak prema pomirenju? Događa li se da odbijem oprostiti ili da se pomirim? Jesam li zloban, kivan, osvetoljubiv? Podržavam li staru mržnju? Znam li priznati svoje zablude i svoje grijehe? Jesam li jedan od onih koji govore: »Opraštam, ali neću nikada zaboraviti«? Idem li na počinak prije pomirenja? Odbijam li razgovor zbog oholosti ili sebičnosti? Događa li se da nisam ništa učinio, što je u mojoj moći da se izmirim? Vjerujem li u oproštenje Božje za mene? I ne uvedi nas u napast, nego izbavi nas od zla Vjerujem li u postojanje zla duha, sotone, đavla? Bojim li ga se? Jesam li ponizan pred napastima? Da odbijem napast, prihvaćam li se molitve, pokore, Riječi Božje? Kad me napadne napast, gubim li hrabrost? Vjerujem li, da mi Bog daje svaki dan potrebnu snagu da odbijem napasti, da odbijem zlo? Kad učinim zlo, znam li smjesta pogledati prema Bogu, nebeskom Ocu i zatražiti pomoć u sakramentu Pomirenja, kako bih se oslobodio od ropstva zla duha? Molim li za sve one koji strašno trpe da bi ostali vjerni u svojim obvezama? Podržavam li ih i ohrabrujem, da ustraju u dobru? Molim li Oca nebeskoga da me čuva od zla duha? Događa li mi se da se igram s napastima? Činim li što treba da smjesta otklonim napast?

prema duhidusa.wordpress.com

Pregleda: 3501 Pregleda
Preuzimanje: 0 puta
Ažurirano: 30. 11. -0001.

Slični dokumenti

Za šalicu mlijeka
Za šalicu mlijeka

mlijekoHoward Kelly, koji je bio veoma siromašan, jednog je dana prodajući robu od vrata do vrata kako bi si platio studij, ostao s deset centi u torbi... A bio je strašno gladan! Stoga odluči kod sljedeće obitelji kod koje uđe, zamoliti nešto hrane.

Vrata mu je otvorila uglađena dama, i to ga je smelo do te mjere da nije znao drugo osim zamoliti čašu vode umjesto hrane. Žena je primijetila da je mladić gladan, pa mu je umjesto vode donijela veliku šalicu mlijeka.

Mladić je polako pio, a zatim upitao gospođu: - Koliko dugujem? - Ne duguješ ništa - odgovori - moja majka me učila da se ne traži ništa za ono što se daje braći. - Od srca Vam zahvaljujem ...! - rekao je zbunjeni mladić.

Kad je izlazeći prešao prag, Howard je osjetio da je u njemu poraslo povjerenje u ljude.

Puno godina kasnije ona žena je teško oboljela. Mjesni liječnici joj nisu mogli pomoći pa su je odlučili poslati u u bolnicu u glavni grad. Nazvali su i dr. Howarda Kellya, koji je tada bio cijenjen i nadaleko poznat liječnik, da ga pitaju za savjet.

Znao je ime mjesta iz kojeg pacijentica dolazi. Posjetio ju je u bolničkoj sobi i istog trena prepoznao. Srce mu je zadrhtalo od uzbuđenja. Odlučio je učiniti sve što se učiniti može kako bi spasio život ove sada već starije gospođe. Od tog trenutka najveća briga mu je bila bolesnica, i sve svoje vrijeme posvetio je traženju lijeka za strašnu bolest koja ju je vodila kraju.

Nakon duge borbe, pacijentica je pobijedila bolest...! Kad je bila izvan životne opasnosti dr. Kelly je zamolio u računovodstvu bolnice da račun pošalju njemu na uvid prije nego ga isporuče gospođi. Kad ga je imao u rukama, potpisao ga je i odobrio, te na dnu lista dodao napomenu. Zatim je zamolio da se uruči bolesnici. Gospođa se bojala pogledati račun strahujući da nadilazi njezine mogućnosti.

Kad je konačno otvorila kuvertu vidjela je da na dnu računa piše: Plaćeno prije puno godina ... jednom šalicom mlijeka!" Dr. Howard Kelly

Suznih očiju je prošaptala: “Hvala ti, moj Bože! Svoju ljubav si objavio po rukama i srcima ljudi! "

....................................................................

“Kralj će im odgovoriti: Zaista, kažem vam, meni ste učinili što ste učinili jednomu od ove moje najmanje braće ...“ (Mt 25,40)

Najbogatiji čovjek u gradu
Najbogatiji čovjek u gradu

U nekom gradu na istoku živio je stari, siromašni ali veoma pobožni čovjek po imenu Ruben. Služio je bogatom gospodaru koji mu je dopuštao da spava u njegovoj konjušnici. Jedne noći stari je Ruben usnuo san.

Zanimljivosti

Iako je položaj gladijatora u Rimskom carstvu bio malo bolji od položaja robova vješti gladijatori bili su poštivani kao heroji.

Humor

Otac, programer, uči dijete govoriti… Kako kaže maca? – mijau, mijau… Kako kaže pas? – vau, vau… Kako kaže miš? – KLIK, KLIK…

Poslovice

Nema beznadnih situacija; postoje samo ljudi koji se u određenim situacijama osjećaju beznadno. (Tibetanska)