Tri sita - mudrost Sokratova Novo!

sokrat-ilustracija-clipart- Znaš li što sam sve čuo o tvome prijatelju? Trenutak, odgovori Sokrat. Prije nego mi ispričaš volio bih da prođeš jedan brzi test: jesi li to što mi želiš reći prosijao kroz tri sita? - Tri sita? Sokrat je slovio za mudraca. Jednoga ga dana potraži neki čovjek i reče: Da, odgovori Sokrat. Prije nego ispričaš neke stvari o drugome, dobro je da kroz tri sita prosiješ ono što želiš reći. Prvo je sito ISTINE. Jesi li provjerio da je istinito ono što mi želiš ispričati? - Ne, pa i nisam. Nisam vidio, samo sam čuo kako pričaju. - Ne, baš suprotno! Čuo sam kako se tvoj prijatelj loše ponio. Dobro! Ne znaš, dakle, je li to istina. Sada ćemo uzeti sito DOBROTE. Ono što mi želiš ispričati o prijatelju, je li nešto dobro? - Korisno? Pa i ne, ne vjerujem da bi ti to moglo koristiti. - Dakle, nastavi Sokrat, želiš mi ispričati loše stvari o prijatelju, a nisi siguran jesu li istinite. Ostalo je još sito KORISTI. Je li korisno da mi ispričaš to što je moj prijatelj napravio? Dakle, zaključi Sokrat, ono što si mi htio ispričati nije istina, ni dobro, ni korisno. Pa zašto bi mi pričao? Ne želim ništa znati od onoga što si mi htio ispričati, i tebi će biti bolje da sve to zaboraviš.

Ažurirano: 11. 12. 2019.

27 životnih pravila

Da tijelo bude u formi:

1. sreca_ilustracijaDržat ću se tjednog dana odmora. 2. Spavat ću dovoljno dugo svake noći. 3. Radit ću svakog dana. 4. Izbjegavat ću gubiti energiju: -pretjeranim pričama, mudrovanjima i strahovima -neprestanim razmišljanjem o poslu - stresom na poslu. 5. Brinut ću se o svom zdravlju kao o daru za koji ću morati odgovarati. 6. Držat ću se pravila zdravog življenja. 7. Koristit ću godišnji odmor, što znači: - promjenu svakodnevice, - potpuno odricanje od posla na radnome mjestu u mislima i djelima, - ugodnu tjelovježbu i igru, - dnevno proučavanje nepoznatog, - dnevno bavljenje duhovnim stvarima.

Za umni rast:

1. Svake ću godine napraviti plan za poticanje umnog napretka.
  2. Taj ću plan odlučno slijediti.
  3. Temeljito ću proučiti jedno poglavlje iz Biblije.
  4. Podrobno ću istražiti znanstveno područje vezano s mojim poslom.
  5. Njegovat ću istraživački životni pristup i opažati stvari oko sebe.
  6. Koristit ću se prilikama za koristan razgovor s drugim ljudima.
  7. Napravit ću jednostavan plan za bilješke o pročitanim knjigama, razgovorima ili razmišljanjima.
  8. Zabilježit ću ono što zahtijeva dodatno proučavanje.
  9. Napisat ću nešto što zahtijeva dodatno proučavanje (članak, seminarski rad).
  10. Povezat ću se s ljudima koje nazivaju pametnima.

Za duhovni rast:

1. Težit ću dugoročnim planovima za poticanje svoga duhovnog života.
  2. Potrošit ću s vremena na vrijeme pola dana na razmišljanje o svom duhovnom stanju.
  3. Neću nikada propuštati jutarnju molitvu.
  4. Učinit ću sve za poticanje svojeg molitvenog života.
  5. Isplanirat ću tihi čas s Bogom svakog dana.
  6. Redovito ću proučavati Bibliju.
  7. Pročitat ću s vremena na vrijeme neko duhovno štivo.
  8. U crkvu ću odlaziti redovito.
  9. Hrabro ću se boriti protiv grijeha svake vrste - a osobito ''malih grijeha''.
  10. Suosjećat ću s bližnjima u njihovim nevoljama i pokušati im pomoći.

John R. Mott

Žličica - o pripravi za smrt

U bolnici svećenik posjećuje jednu dragu staricu: - Kako ste danas, bako? - Dragi moj župniče, dobro je. Što ću se žaliti, već sam stara. Gospodin mi je podario divan život i ja sam spremna za vječnost.

Dizajn odora papine Švicarske garde pripisuje se Michelangelu osobno.

Na godišnjem susretu misionara franjevac ponosno reče isusovcu: “Ove sam godine krstio 328 novorođenčadi.” Isusovac odvrati: “Nije loše, ja sam ove godine obratio samo plemenskog poglavicu i vrača.”

Ljudi se poznaju po znoju i po danoj riječi. (Arapska)