Međuškolska vjeronaučna olimpijada 2019./2020.

29. siječnja 2020.

Međuškolska natjecanja iz vjeronauka za osnovnu i srednju školu u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji održana su 29. siječnja 2020. godine u osam škola po regionalnom ključu. Tema natjecanja bila je: Sveti Vinko Paulski – apostol milosrdne ljubavi. Vinkovska karizma u Hrvatskoj.

Na natjecanju za osnovnu školu sudjelovale su 53 ekipe od četiri učenika, a za srednju školu 15 ekipa. Svaki je učenik samostalno rješavao pisani test kojim je mogao osvojiti 100 bodova, tako da je ekipa mogla ostvariti maksimalno 400 bodova.

U kategoriji osnovnih škola najuspješnija je bila ekipa OŠ Ivana Mažuranića iz Hana (361 bod) koju je pripremala vjeroučiteljica s. Vjera Gulić. Drugo mjesto osvojila je OŠ „Tin Ujević" iz Krivodola (332 boda) pod vodstvom vjeroučiteljice Slave Ćelić, a treće mjesto ekipa OŠ Ivana Lovrića iz Sinja (327 bodova) pod vodstvom vjeroučiteljice Mirjane Đula.

U kategoriji srednjih škola najuspješnija je bila ekipa III. gimnazije iz Splita (351 bod) koju je pripremala vjeroučiteljica Ana Gelo. Drugo mjesto osvojila je Nadbiskupijska klasična gimnazija „Don Frane Bulić“ iz Splita (312 bodova) pod vodstvom vjeroučiteljice s. Stele Mijić, a treće mjesto ekipa Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića iz Sinja s (287 bodova) pod vodstvom vjeroučiteljice Helene Balajić.

Na nadbiskupijskom natjecanju, koje će se održati 2. ožujka (ponedjeljak) u 11 sati u Osnovnoj školi Ivana Lovrića u Sinju, sudjelovat će 20 najuspješnijih ekipa iz osnovnih i 10 ekipa iz srednjih škola.

Rezultati

Stari Rimljani su vjerovali da Etna izbacuje lavu zato što u njoj živi Hefest, bog vatre, koji kuje oružje ostalim bogovima.

Župnik posjeti obitelj koja je nedavno doselila u grad, pa upita djevojčicu koja ide u prvi razred osnovne škole: – Znaš li tko je Isus? Djevojčica šuti i sliježe ramenima. Na to će župnik majci: – Pa kako je moguće da vaša kći ne zna ni tko je Isus? Mama odgovori: – Nemojte joj zamjeriti, tek smo došli u ovaj grad i još nikoga ne poznajemo.

Grubost je pokušaj slabog čovjeka da bude jak. (Matthew Casy)