Održan stručni skup za vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore

Split, 8. listopada 2022.

U suorganizaciji Katehetskog ureda Splitsko-makarske nadbiskupije i splitske podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje, 8. listopada 2022. godine održan je međubiskupijski stručni skup za vjeroučitelje pripravnike i njihove mentore na temu Stručno-metodička priprema za polaganje stručnog ispita.

 

Na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu okupilo se četrdesetak vjeroučitelja s područja pet južnih nad/biskupija kako bi se upoznali s načinom ostvarivanja pripravničkog staža i polaganjem stručnog ispita iz vjeronauka. Nakon zajedničke molitve koju je predvodio don Klement Radosoljić, sudionike je u ime organizatora pozdravila i kratko uvela u radni dio skupa Sabina Marunčić, lic. theol., viša savjetnica za vjeronauk Agencije za odgoj i obrazovanje.

Prvo predavanje na temu Duhovno-vjernički i profesionalni identitet vjeroučitelja održala je s. Renata Azinović, vjeroučiteljica u Katoličkoj osnovnoj školi u Šibeniku i predstojnica Katehetskog ureda Šibenske biskupije. Podsjetivši vjeroučitelje da je školski vjeronauk samo jedan od oblika katehetskog poslanja Crkve, unutar kojeg je smjestila poziv i poslanje vjeroučitelja, istaknula je tri dimenzije formacije vjeroučitelja: biti, znati i znati činiti. Osobito je naglasila povezanost kvalitete vjeronaučne nastave i osobe vjeroučitelja kao najvažnijeg čimbenika katehetskog procesa, pozivajući sve prisutne na redovito sudjelovanje u stručnom usavršavanju te prepoznatljivost na duhovno-vjerničkom i profesionalnom području. Na osobit način istaknula je važnost suodnosa školskog vjeronauka i župne kateheze, kao i potrebu aktivnog angažmana vjeroučitelja ne samo u školi, nego i u župnoj zajednici.

 

 Fotogalerija: Marija Mijić

Drugo predavanje pod nazivom Ostvarivanje pripravničkog staža vjeroučitelja i polaganje stručnog ispita održala je viša savjetnica Sabina Marunčić u kojem je upoznala vjeroučitelje pripravnike o njihovim pravima i obvezama tijekom stažiranja, sadržaju stažiranja, odnosu pripravnika i njihovih mentora, načinu prijave stručnog ispita, ispitnim rokovima i strukturi stručnog ispita koji se sastoji od tri dijela: pisani dio, izvođenje nastavnog sata i usmeni dio. Potom je uslijedila rasprava tijekom koje su vjeroučitelji pripravnici imali priliku razjasniti nejasnoće vezane uz konkretne situacije tijekom stažiranja.

Nakon pauze održane su dvije pedagoške radionice u kojima su sudionici u skupinama rješavali konkretne zadatke vezane za planiranje i programiranje te izvođenje vjeronaučne nastave. Prvu radionicu na temu Kurikulski pristup učenju i poučavanju u vjeronaučnoj nastavi održale su Zdenka Krokar, prof., vjeroučiteljica izvrsna savjetnica u Osnovnoj školi kneza Trpimira u Kaštel Gomilici i Renata Ruić, prof., vjeroučiteljica savjetnica u Osnovnoj školi Kman Kocunar u Splitu. Podsjetivši vjeroučitelje na temeljne oznake kurikularne reforme, posebno su izdvojile izradu godišnjeg izvedbenog kurikula i tematskog planiranja koji se temelje, u prvom redu, na impostaciji, razradi i ostvarivanju ishoda učenja.

Drugu radionicu na temu Planiranje i izvođenje vjeronaučne nastave održale su Mirjana Vuletić, prof., vjeroučiteljica izvrsna savjetnica u Osnovnoj školi Sućidar u Splitu i Svetlana Ćurković, prof., vjeroučiteljica savjetnica u Osnovnoj školi kneza Mislava u Kaštel Sućurcu. Istaknuvši najvažnije elemente u procesu planiranja, od ishoda preko aktivnosti do vrednovanja, pokazale su na konkretnim primjerima kako primijeniti kurikulski krug u različitim etapama nastavnog sata.

Izrazivši zahvalnost za održani stručni skup na kojem su saznali mnoge korisne informacije vezane uz stažiranje i polaganje stručnog ispita te obogaćeni mnoštvom primjera i korisnih ideja iz vjeronaučne prakse, vjeroučitelji pripravnici poželjeli su jedni drugima puno uspjeha u svakodnevnom vjeronaučnom radu.

Sabina Marunčić

 

Zanimljivosti

Nomadski narod Masai koji živi u Keniji i Tanzaniji vjeruje da njihov bog Engai proizvodi gromoglasne zvukove na vrhu svete planine Ol Doino Lengai. Planina je inače jedini aktivni vulkan ove vrste u svijetu – izbacuje sodu i tutnji. Posljednja erupcija bila je 1967. Masai stoljećima hodočaste u podnožje planine kako bi molili za kišu: Eng kare! Eng kare!

Humor

Želiš godišnji odmor? NE MOŽE! Godina ima 365 dana. Dnevno spavaš 8 sati, što godišnje iznosi 122 dana. Ostaje 243 dana. Dnevno imaš 8 sati odmora, što iznosi dodatnih 122 dana. Ostaje 121 dan. 52 dana godišnje su nedjelje, kada se ne radi i ostaje 69 dana. 52 dana godišnje su subote, kada se također ne radi i ostaje 17 dana. Dnevno imaš pola sata pauze, što godišnje iznosi 7 dana. Ostaje 10 dana. 9 dana godišnje su blagdani, pa ostaje jedan jedini radni dan. Taj dan je 1. svibnja, Praznik rada, te se na taj dan ne radi. Kako pored svega ovoga uopće možeš tražiti godišnji odmor?!?

Poslovice

Mnogima bi se dopao da se nisi trudio dopasti se svima. (Latinska poslovica)