Bog u kojega ne vjerujem Novo!

Bog_Stvoritelj_MichelangeloNe vjerujem i nikada neću vjerovati:

- U Boga koji traži da ga se ljudi boje

- U Boga vrača i čarobnjaka

- U Boga koji bi sprečavao ljudski razum u njegovu traženju

- U Boga koji bi postao monopol jedne Crkve, jedne rase, kulture ili kaste

- U Boga djeda koga se može iskorištavati

- U Boga komu ne bi trebao čovjek

- U Boga suca koji sudi uvijek sa zakonikom u ruci

- U Boga samotnika

- U Boga koji se može rastumačiti filozofijom

- U Boga koji priječi čovjeku da raste, da osvaja, da se preobrazuje, da se razvija dotle da postane "gotovo kao Bog"

- U Boga koji od čovjeka, zato što vjeruje, zahtijeva da se odrekne da bude čovjek

- U Boga koji kaže "platit ćeš ti meni"

- U Boga koji se koji put kaje što je ljudima dao slobodu

- U Boga koji se zadovoljava da čovjek kleči čak i ako ne radi

- U Boga opijum za obnovu zemlje i nadu samo za budući život

- U Boga onih koji misle da ljube Boga zato što ne ljube nikoga

- U Boga komu se sviđaju oni koji uvijek govore "sve je u redu"

- U Boga koji opravdava rat

- U Boga koji daje prednost bogatima

- U Boga koji ne spasava one koji ga nisu upoznali, ali koji su ga željeli i tražili

- U Boga koji se zaručuje s politikom

- U Boga koji koji zemlju i stvari što ih čovjek voli uništava umjesto da ih preobrazi

- U Boga koji ne bi bio misterij, koji ne bi bio veći od nas

- U Boga koji bi zauvijek uništio naše tijelo mjesto da ga uskrisi

- U Boga za koga ljudi vrijede ne po onom što jesu, nego po onomu što imaju ili predstavljaju

- U Boga koji ne bi bio ljubav i koji ne bi znao pretvoriti ljubav u ono što treba

- U Boga u kog se ne bih mogao pouzdati i onda kad zakažu sve nade...

J. Arias, svećenik

Ažurirano: 30. 09. 2019.

Sve što trebam znati naučio me Noa

Noa_korablja_duhovita_ilustracijaNe kasni na brod! Sjeti se da smo svi na istom brodu! Planiraj unaprijed! Nije kišilo kad je Noa gradio arku! Budi u formi, kad budeš imao 600 godina netko bi od tebe mogao zatražiti da napraviš nešto zaista veliko! Ne slušaj kritičare, nastavi s poslom koji treba učiniti! Gradi svoju budućnost na visokim temeljima! Sigurnije je putovati u paru! Brzina nije uvijek prednost. Puževi i gepardi bili su na istom brodu. Kad si pod stresom, plutaj malo! Sjeti se arku su gradili amateri a Titanik profesionalci! Oluja ti ne može ništa kad si s Bogom, na kraju te uvijek čeka duga.

Razgovor s Bogom

BOG: - Halo, dobar dan! Ovdje Bog Otac. Izvoli!

ČOVJEK: - Pa...ne znam. Bio sam siguran da se nećete javiti. Samo sam pokušao. BOG: Iskoristi priliku, kad sam već na liniji. ČOVJEK: - Bože moj, mogu li Vas pitati bilo što? BOG: - Naravno, znaš dobro da poznajem i znam sve. ČOVJEK: Htio sam Vas pitati... Ali, prije svega, mogu li Vam reći "ti"? BOG: - Pa naravno, kao što govoriš u Očenašu. To me jako veseli, jer sam tako bliže vama. ČOVJEK: - Hvala, Gospodine Bože. Želio bih te pitati što misliš o ovima koji su došli ovamo da se s tobom susretnu? BOG: - Ti me zapravo pitaš što mislim o "Zemljanima". Ako počnem govoriti o svakome od vas, završit ćemo razgovor na kraju dana! (ironično) A opet, strašno ste zaposleni! ČOVJEK: - Da, baš tako. Mislite li Vi, oprosti, misliš li ti da su ljudi danas bolji nego u doba tvoga Sina, pred 2 000 godina? BOG: - Mnogo ste napredovali na znanstvenom, društvenom, političkom i religioznom planu, ali... ČOVJEK: - Oprosti što te prekidam, ali koji smo napredak stvarno postigli? BOG: - Pustimo to, molim te. Želim ti kazati da vi, ljudi na Zemlji, prečesto gledate tjelesnim očima. Počnite gledati srcem! ČOVJEK: - Što bih trebao gledati očima srca? To te pitam u ime svih ovih koji su tu. BOG: - Sve treba gledati očima srca! Otkrit ću ti jednu malu tajnu: da moj Sin nije došao k vama pred 2 000 godina, zamisli samo što bi se dogodilo vašem planetu! Na sreću on je posijao ljubav i neki od vas u izobilju beru njezine plodove. ČOVJEK: Ali, Bože moj, nema svetaca, pravih svjedoka Radosne vijesti tvoga Sina. BOG: - Ali, zar ste slijepi? Ima ih mnogo oko vas. Nemojte gledati samo izvana, gledajte u dubinu, pažljivo, pa ćete vidjeti... ČOVJEK: Hoćeš li mi kazati imena nekih od njih na moje osobno zadovoljstvo i na radost svih koji su tu? BOG: - Vrlo rado: brat Roger Schultz, Majka Tereza, Ivan Pavao II i neki koji su danas tu. Mislim, na primjer, na Matiju, Valeriju, na Ivicu, na Nadu, spominjem samo njihova krsna imena, da ne bi sagriješili uzoholivši se... ČOVJEK: - Hvala, Bože moj. Smijem li te pitati što bi ti želio da se promijeni u našoj zajednici ovdje, u našoj kršćnskoj zajednici? BOG: - Volio bih da budete još bliži jedni drugima, da prestane nadmetanje među vama, da shvate oni koji mogu shvatiti, da pronađete braću koju ćete voljeti, ne na par minuta, nego za cijeli život. ČOVJEK: - To je čitav jedan program. To je gore nego izbori! BOG: - Da, znam, ali jednostavno treba nastojati čitavim bićem slijediti svako pojedino blaženstvo iz Evanđelja. Blaženstva nisu neka šala! Doviđenja! Još ćemo se čuti. Sad me netko drugi zove.

Maslinski vrt su 1681. od muslimana otkupili Hrvati, braća Branković iz Sarajeva i darovali ga franjevcima na čuvanje.

Neki poduzetnik upitao svog župnika: Kome se trebam moliti da mi financijska dolazi rjeđe? – Najbolje sv. Bartulu! Njega su živog oderali, pa zna kako Vam je.

Ljubav koja se održava darovima vječno je gladna. (Židovska poslovica)